22 marca 2016

WIELKANOCNE PISANKI W STYLU SKANDYNAWSKIM

 
 
W tym roku postawiłam na minimalizm i pisanki w stylu skandynawskim. Nie miałam niestety zbyt dużo czasu, więc robiłam je na raty i może nie dokońca wyszły tak jak chciałam, ale w sumie jestem zadowolona z rezultatu. Stworzyłam 3 rodzaje pisanek z wydmuszek otrzymanych z jasnych wiejskich jaj. 


1 sposób- Barwienie jajek lakierami do paznokci.
Użyłam 3 lakierów w kolorach: białym, czarnym i szarym. Załóżcie koniecznie jednorazowe rękawiczki. Ja tego nie zrobiłam i cała się upaćkałam... :/
Do kubka lub miseczki z wodą w temperaturze pokojowej wlewamy dużą ilość lakierów. Lakiery powinny unosić się na wodzie, więc jeżeli opadają na dno, oznacza to, że temperatura wody nie jest odpowiednia. Tak było w moim przypadku...Dlatego marmurek na moim jajku nie wyszedł dokładnie tak jak chciałam, ale i tak mi się podoba :) Następnym razem będzie lepiej!
Następnie delikatnie mieszamy lakiery wykałaczką. W wodzie zanurzamy najpierw jedną połówkę jajka, odstawiamy do wyschnięcia. Później zanurzamy drugą połówkę. Należy robić to przy otwartym oknie bo później strasznie śmierdzi lakierem w całym domu...

 

2 sposób- Naklejanie na wydmuszki ozdób z samoprzylepnego papieru kolorowego. Można dorysować też wzorki czarnym markerem. Ja wycięłam z czarnego papieru cienkie paski, z których zrobiłam krzyzyki. Mniejsze krzyzyki dorysowałam właśnie markerem.


 
3 sposób- Barwienie jajek w naparze z hibiskusa.
Przygotowujemy napar w miseczce i gdy trochę ostygnie wkładamy do niego wydmuszki. Przykrywamy miseczkę talerzykiem i kładziemy na niej coś ciężkiego, żeby wydmuszki w całości znajdowały się pod powierzchnią wody i nie wypływały. Trzymamy jajka w naparze przez kilka godzin. Jajka po wyjęciu będą miały grubą warstwę osadu. Osad możemy pozostawić do samoczynnego wyschnięcia lub lekko osuszyć ręcznikiem papierowym, zdejmując część delikatnej warstwy. Można  też to zrobić gdy pisanki już wyschną lekko zwilżonym ręcznikiem papierowym. Za każdym razem jajko zyska inny wygląd.


 
 
Powodzenia i Wesołych Świąt!2 komentarze: